ARiMR publikuje zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR).
Obecnie prowadzone są nabory wniosków w ramach interwencji: I.1.1 Płatność dla małych gospodarstw, I.4.7 Ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji, I.7.1-7.6 Interwencje sektorowe – owoce i warzywa, I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, I.11 Premie dla młodych rolników oraz I.8.10 i I.10.11-I.10.14 – interwencje leśne.
Od 1 marca 2024 r. uruchomione zostały trzy nabory wniosków w ramach instrumentów finansowych, w których wsparcie jest udzielane w formie bezpłatnych gwarancji oraz dotacji na spłatę odsetek do kredytów komercyjnych. Pomoc udzielana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. ARiMR nie prowadzi naborów wniosków w tym zakresie.
Nabory wniosków planowane do końca 2024 roku
Jeszcze w 2024 roku w ramach PS WPR zostanie uruchomionych 17 naborów wniosków, w tym cztery nabory dotyczące interwencji inwestycyjnych lub ograniczających ryzyko prowadzenia działalności:
- I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na zakup maszyn, urządzeń wpływających na poprawę ochrony środowiska i klimatu np. opryskiwacze, rozsiewacze, maszyny do uprawy bezorkowej, siatki przeciwgradowe, zbiorniki do retencji wody.
- I. 10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)
w obszarach:- B – wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zastosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego
w budynkach, zapewnienie wybiegów oraz pastwisk dla zwierząt, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania
i konfekcjonowania produktów rolnych, zakup lub leasing maszyn i urządzeń oraz budowę i zakup elementów infrastruktury technicznej wpływającej bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej. - C – wsparcie operacji dotyczących bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, przechowalnictwa oraz lepszego przygotowania do sprzedaży (w tym bezpośredniej) – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, konfekcjonowania produktów rolnych.
- B – wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zastosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego
- I.10.5 Rozwój małych gospodarstw w obszarach:
- produkcji ekologicznej lub produkcji i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi, lub
- rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw (rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie)
– wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na inwestycje budowlane, wyposażenie budynków lub budowli, zakup maszyn i urządzeń.
- I.12.1 Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – pomoc przyznawana będzie w wysokości 70% kwoty składki z tytułu ubezpieczenia prowadzonej działalności rolniczej w zakresie produkcji zwierząt.
Zmiany w harmonogramie na 2024 r.
28 czerwca br. Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie dodatkowych środków w ramach PROW 2014-2020. Dodatkowe środki pozwolą sfinansować:
- około 6 000 wniosków z obszaru D dotyczącego zakupu maszyn w ramach operacji typu Modernizacja gospodarstw rolnych.
- ponad 1 000 dodatkowych wniosków w ramach Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Mając na uwadze:
- konieczność usprawnienia obsługi wniosków złożonych w ramach PROW 2014-2020, KPO oraz PS WPR,
- zbieżność zakresu wsparcia w obszarach A w interwencji 10.1.1 ze wsparciem udzielanym w ramach Rolnictwa 4.0 KPO,
- umożliwienie rolnikom lepszego przygotowania wniosków na nowe interwencje, poprzez bardziej równomierne rozłożenie terminów naborów oraz
- łatwiejszy dostęp rolników do doradców ODR,
podjęto decyzję o przesunięciu z 2024 rok na 2025 rok naborów w ramach poniższych interwencji PS WPR 2023-2027:
- 10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar A,
- 10.10.1 Infrastruktura na obszarach wiejskich – przydomowe oczyszczalnie,
- 10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń,
- 13.5.1 Współpraca Grup Operacyjnych EPI – Wsparcie przygotowawcze,
- 14.1.2 Doskonalenie zawodowe rolników, moduł 2 Szkolenia profilowane dla rolników,
- 14.3.2 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 3 Studia podyplomowe,
- 14.3.3 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 4 Mentoring,
- 14.3.5 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 2 Szkolenia profilowane.
Inne nabory planowane w 2025 r.
Oprócz ww. przesuniętych naborów, w 2025 r. planuje się przeprowadzenie naborów wniosków m.in. w ramach interwencji:
- 10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar D,
- 13.5.2 Współpraca Grup Operacyjnych EPI – Realizacja operacji EPI,
- 10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.
Planowane terminy uruchomienia naborów w 2025 roku zostaną opublikowane do końca bieżącego roku.
Kampania 2024 – wnioski obszarowe
W harmonogramie wprowadzone zostały również zmiany w zakresie płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych, mające charakter porządkujący.
W związku z uruchomieniem nowych interwencji w harmonogramie zostały zaktualizowane orientacyjne limity środków finansowych przeznaczonych na realizację płatności.
ARiMR przypomina, że bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca. Nabór w ramach kampanii potrwa jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. Natomiast do 2 września ubiegający się o dopłaty mogą się starać o wsparcie w ramach dwóch nowych interwencji: 1.1 Płatność dla małych gospodarstw oraz 4.7 Ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.
Więcej informacji – https://www.gov.pl/web/arimr/harmonogram-naborow-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-w-2024-r-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-2027