Start »
  • 2023
  • Narodowe Czytanie z Gminna Biblioteką Publiczną

Kategorie

Narodowe Czytanie z Gminna Biblioteką Publiczną

Ujęcie za widowni na 4 osoby siedzące przy stole i czytające.

W piątek 15 września Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała XII edycję Narodowego Czytania i zaprosiła mieszkańców Gminy Osiek. W sali Centrum Kultury i Sportu można było posłuchać fragmenty lektury wybranej na rok 2023, którym była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Powieść nawiązuje także do czasów powstania styczniowego i bywa porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, poprzez barwne opisy przyrody, bohaterów czy odwołania historyczne. W tym dniu czytało wielu lektorów m.in. pracownicy Urzędu Gminy, pracownicy GOPS, panie z KGW i seniorzy naszej gminy oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Osiek.

Całą akcję zainicjowała para prezydencka w 2012 roku lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Z każdym kolejnym rokiem wybierana jest inna lektura (2013r. – dzieła Aleksandra Fredry; 2014r. – Trylogia Henryka Sienkiewicza; 2015r. – „Lalka” Bolesława Prusa; 2016r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza; 2017r.- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego; 2018r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego; 2019r. – „Nowele polskie” zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego; 2020r. – „Balladyna” Juliusza Słowackiego; 2021r. – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej; 2022r. – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza).

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju czy za granicą. Polega ona na odczytaniu publicznie fragmentów wybranej lektury w danym roku. Na przyszły rok lekturą, którą wybrała para prezydencka na Narodowe Czytanie jest „Kordian” Juliusza Słowackiego.

 

Galeria

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.